Triad Magnetics VPT230-220
Part No.:
VPT230-220
Manufacturer:
Triad Magnetics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
VPT230-220.pdf
Description:
PWR XFMR TOROIDAL 50VA CHAS MT
Shipping
VPT230-220 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Triad Magnetics
Series:
Chassis Mount: World Series™
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Voltage - Primary:
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 115V, Series 230V
Current - Output (Max):
Parallel 440mA, Series 220mA
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
50VA
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
80.00mm Dia x 33.00mm W
Height - Seated (Max):
36.0mm