Triad Magnetics VPP20-500
Part No.:
VPP20-500
Manufacturer:
Triad Magnetics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
VPP20-500.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 10VA TH
Shipping
VPP20-500 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Triad Magnetics
Series:
PC Mount: World Series™
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 10V, Series 20V
Current - Output (Max):
Parallel 1A, Series 500mA
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
10VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
47.63mm L x 39.67mm W
Height - Seated (Max):
34.93mm