Triad Magnetics VPP20-1000
Part No.:
VPP20-1000
Manufacturer:
Triad Magnetics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
VPP20-1000.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 20VA TH
Shipping
VPP20-1000 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Triad Magnetics
Series:
PC Mount: World Series™
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 10V, Series 20V
Current - Output (Max):
Parallel 2A, Series 1A
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
20VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
57.15mm L x 47.63mm W
Height - Seated (Max):
41.28mm