Triad Magnetics VPL10-500
Part No.:
VPL10-500
Manufacturer:
Triad Magnetics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
VPL10-500.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 5.0VA CHAS MT
Shipping
VPL10-500 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Triad Magnetics
Series:
Chassis Mount: World Series™
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):
10V
Current - Output (Max):
500mA
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
5.0VA
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
36.52mm L x 60.33mm W
Height - Seated (Max):
36.52mm