Vishay Semiconductor Opto Division VDMR10A1
Part No.:
VDMR10A1
Datasheet:
VDMR10A1.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 0.39" SGL RED 10SMD
Shipping
VDMR10A1 Specifications
Series:
VDM.10A1
Size / Dimension:
0.630" H x 0.386" W x 0.059" D (16.00mm x 9.80mm x 1.50mm)
Digit/Alpha Size:
0.39" (10.00mm)
Common Pin:
Common Anode
Color:
Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V
Current - Test:
20mA
Millicandela Rating:
1.6mcd
Wavelength - Peak:
631nm
Power Dissipation (Max):
70mW