Vishay Semiconductor Opto Division VDMO10C0
Part No.:
VDMO10C0
Datasheet:
VDMO10C0.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 0.39" SGL ORG 10SMD
Shipping
VDMO10C0 Specifications
Series:
VDM.10A0
Size / Dimension:
0.591" H x 0.386" W x 0.124" D (15.00mm x 9.80mm x 3.15mm)
Digit/Alpha Size:
0.39" (10.00mm)
Common Pin:
Common Cathode
Color:
Orange
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V
Current - Test:
20mA
Millicandela Rating:
0.65mcd
Wavelength - Peak:
605nm
Power Dissipation (Max):
70mW