Vishay Semiconductor Opto Division VDMG10A0
Part No.:
VDMG10A0
Manufacturer:
Vishay Semiconductor Opto Division
Category:
LED Character and Numeric
Package:
10-SMD, No Lead
Datasheet:
VDMG10A0.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 0.39" SGL GRN 10SMD
Shipping
VDMG10A0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
VDM.10A0
Package/Case:
10-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Display Format:
Number of Characters:
1
Size / Dimension:
0.591" H x 0.386" W x 0.124" D (15.00mm x 9.80mm x 3.15mm)
Digit/Alpha Size:
0.39" (10.00mm)
Display Type:
7-Segment
Common Pin:
Common Anode
Color:
Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V
Current - Test:
20mA
Millicandela Rating:
0.4mcd
Wavelength - Peak:
572nm
Power Dissipation (Max):
70mW