TE Connectivity Potter & Brumfield Relays V23100V4005A010
Part No.:
V23100V4005A010
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category:
Reed Relays
Package:
Datasheet:
V23100V4005A010.pdf
Description:
RELAY REED SPST 500MA 5V
Shipping
V23100V4005A010 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
V23100-V4, AXICOM
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
5VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
500 mA
Switching Voltage:
200VAC, 200VDC - Max
Coil Current:
10 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Diode
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Must Operate Voltage:
3.5 VDC
Must Release Voltage:
0.75 VDC
Operate Time:
0.75 ms
Release Time:
0.15 ms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C