Littelfuse Inc. HE721A1200
Part No.:
HE721A1200
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Reed Relays
Package:
Datasheet:
HE721A1200.pdf
Description:
RELAY REED SPST 500MA 12V
Shipping
HE721A1200 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
HE700
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
500 mA
Switching Voltage:
200VDC - Max
Coil Current:
12 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Must Operate Voltage:
8 VDC
Must Release Voltage:
1 VDC
Operate Time:
1 ms
Release Time:
1 ms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C