Texas Instruments UA78L12ACLPR
Part No.:
UA78L12ACLPR
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Datasheet:
UA78L12ACLPR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 12V 100MA TO92-3
Shipping
UA78L12ACLPR Specifications
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max):
27V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.7V @ 40mA
Current - Output:
100mA
PSRR:
42dB (120Hz)
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C