Microchip Technology MIC5504-1.8YM5-TR
Part No.:
MIC5504-1.8YM5-TR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MIC5504-1.8YM5-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 300MA SOT23-5
Shipping
MIC5504-1.8YM5-TR Specifications
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.38V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
55 µA
Current - Supply (Max):
65 µA
PSRR:
60dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C