Texas Instruments UA78L12ACD
Part No.:
UA78L12ACD
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
UA78L12ACD.pdf
Description:
IC REG LINEAR 12V 100MA 8SOIC
Shipping
UA78L12ACD Specifications
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Bulk
Voltage - Input (Max):
27V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.7V @ 40mA
Current - Output:
100mA
PSRR:
42dB (120Hz)
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C