Texas Instruments UA78L10ACLPRE3
Part No.:
UA78L10ACLPRE3
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Datasheet:
UA78L10ACLPRE3.pdf
Description:
IC REG LINEAR 10V 100MA TO92-3
Shipping
UA78L10ACLPRE3 Specifications
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max):
25V
Voltage - Output (Min/Fixed):
10V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.7V @ 40mA
Current - Output:
100mA
PSRR:
44dB (120Hz)
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C