Texas Instruments UA78L10ACDR
Part No.:
UA78L10ACDR
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
UA78L10ACDR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 10V 100MA 8SOIC
Shipping
UA78L10ACDR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
25V
Voltage - Output (Min/Fixed):
10V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.7V @ 40mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
PSRR:
44dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C