Polytron TW1.8-12S15
Part No.:
TW1.8-12S15
Manufacturer:
Polytron
Category:
DC DC Converters
Package:
24-DIP Module, 12 Leads
Datasheet:
TW1.8-12S15.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 15V 1.8W
Shipping
TW1.8-12S15 Specifications
Manufacturer:
Polytron
Series:
TW3 (3W)
Package/Case:
24-DIP Module, 12 Leads
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
11.4V
Voltage - Input (Max):
12.6V
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
120mA
Power (Watts):
1.8 W
Voltage - Isolation:
500 V
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Operating Temperature:
-25°C ~ 71°C
Efficiency:
55%