Mueller Electric Co TUC-120-AKA-010
Part No.:
TUC-120-AKA-010
Manufacturer:
Mueller Electric Co
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
TUC-120-AKA-010.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY 10SEC 10A 250V
Shipping
TUC-120-AKA-010 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mueller Electric Co
Series:
TUC
Packaging:
Box
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Mounting Type:
Socketable
Relay Type:
Mechanical Relay
Function:
On-Delay
Circuit:
DPDT (2 Form C)
Delay Time:
0.1 Sec ~ 10 Sec
Contact Rating @ Voltage:
10A @ 250VAC/24VDC
Voltage - Supply:
110 ~ 120VAC/DC
Termination Style:
Plug In, 8 Pin (Octal)