Vishay Sfernice TSM4YJ503KR05
Part No.:
TSM4YJ503KR05
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
TSM4YJ503KR05.pdf
Description:
TRIMMER 50K OHM 0.25W J LEAD TOP
Shipping
TSM4YJ503KR05 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Series:
TSM4
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
50 kOhms
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
11.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
J Lead
Size / Dimension:
Square - 0.197" x 0.197" Face (5.00mm x 5.00mm)