Vishay Sfernice TSM4YJ105KR05
Part No.:
TSM4YJ105KR05
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
TSM4YJ105KR05.pdf
Description:
TRIMMER 1M OHM 0.04W GW TOP ADJ
Shipping
TSM4YJ105KR05 Specifications
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Series:
TSM4
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
1 MOhms
Power (Watts):
0.04W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
13.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
Gull Wing
Size / Dimension:
Rectangular - 0.189" x 0.138" Face (4.80mm x 3.50mm)