ATC-Diversified Electronics TSG-120-ARC-600
Part No.:
TSG-120-ARC-600
Manufacturer:
ATC-Diversified Electronics
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
TSG-120-ARC-600.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY 600SEC 1A 120V
Shipping
TSG-120-ARC-600 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ATC-Diversified Electronics
Series:
TSG
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Relay Type:
Solid State Relay
Function:
Repeat Cycle
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
Delay Time:
6 Sec ~ 600 Sec
Contact Rating @ Voltage:
1A @ 120VAC
Voltage - Supply:
120VAC