Vishay Sfernice TS7X103KR10
Part No.:
TS7X103KR10
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
TS7X103KR10.pdf
Description:
TS7 X 10K 10% TR E3
Shipping
TS7X103KR10 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Series:
TS7
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
10 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
Gull Wing
Size / Dimension:
Rectangular - 0.290" x 0.264" Face (7.37mm x 6.71mm)