MEAN WELL USA Inc. TS-700-148A
Part No.:
TS-700-148A
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
DC to AC (Power) Inverters
Package:
Datasheet:
TS-700-148A.pdf
Description:
INVERTER 48VDC 700W 2 OUTLET
Shipping
TS-700-148A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
TS-700
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Inverter
Voltage - Output:
110VAC
Voltage - Input:
48VDC
AC Outlets:
2
Connector - AC Output:
NEMA 5-15R
Connector - Voltage Input:
Terminals
Power - Output Continuous:
700 W
Power - Output Surge:
1.4 kW
Remote Capability:
No
Region Utilized:
North America
Size:
11.61" L x 7.24" W x 2.76" H (295.0mm x 184.0mm x 70.0mm)