Vishay Sfernice TS63Y501KR10
Part No.:
TS63Y501KR10
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
TS63Y501KR10.pdf
Description:
TRIMMER 500 OHM 0.25W GW TOP ADJ
Shipping
TS63Y501KR10 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Series:
TS63
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
500 Ohms
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
15.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
Gull Wing
Size / Dimension:
Rectangular - 0.270" x 0.197" Face (6.85mm x 5.00mm)