Vishay Sfernice TS4YL102MR10
Part No.:
TS4YL102MR10
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
TS4YL102MR10.pdf
Description:
TRIMMER 1K OHM 0.25W GW TOP ADJ
Shipping
TS4YL102MR10 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Series:
TS4
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
1 kOhms
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
Gull Wing
Size / Dimension:
Square - 0.197" x 0.197" Face (5.00mm x 5.00mm)