Vishay Sfernice TS3YJ101MR15
Part No.:
TS3YJ101MR15
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
TS3YJ101MR15.pdf
Description:
TRIMMER 100OHM 0.125W J LEAD TOP
Shipping
TS3YJ101MR15 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Series:
TS3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
100 Ohms
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
J Lead
Size / Dimension:
Rectangular - 0.138" x 0.126" Face (3.50mm x 3.20mm)