Littelfuse Inc. TS1410.25
Part No.:
TS1410.25
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
TS1410.25.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY 0.25SEC CHAS MT
Shipping
TS1410.25 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
TS1
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Relay Type:
Solid State Relay
Function:
On-Delay
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
Delay Time:
Fixed, 0.25 Sec
Contact Rating @ Voltage:
Voltage - Supply:
120VAC
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)