MEAN WELL USA Inc. TS-1000-148F
Part No.:
TS-1000-148F
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
DC to AC (Power) Inverters
Package:
Datasheet:
TS-1000-148F.pdf
Description:
INVERTER
Shipping
TS-1000-148F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
TS-1000
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Inverter
Voltage - Output:
100VAC, 110VAC, 115VAC, 120VAC
Voltage - Input:
48VDC
AC Outlets:
2
Connector - AC Output:
None (Hardwire)
Connector - Voltage Input:
Terminals
Power - Output Continuous:
1000 W
Power - Output Surge:
2000 W
Remote Capability:
Yes
Region Utilized:
International
Size:
13.58" L x 7.24" W x 2.76" H (345.0mm x 184.0mm x 70.0mm)