Littelfuse Inc. TRM120A2Y180
Part No.:
TRM120A2Y180
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
TRM120A2Y180.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY 180SEC 10A 120V
Shipping
TRM120A2Y180 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
TRM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Socketable
Relay Type:
Mechanical Relay
Function:
On-Delay
Circuit:
DPDT (2 Form C)
Delay Time:
2 Sec ~ 180 Sec
Contact Rating @ Voltage:
10A @ 120/240VAC
Voltage - Supply:
120VAC