Littelfuse Inc. TRB120A3X600
Part No.:
TRB120A3X600
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
TRB120A3X600.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY 600SEC 10A 120V
Shipping
TRB120A3X600 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
TRB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Socketable
Relay Type:
Mechanical Relay
Function:
Off-Delay
Circuit:
SPDT (1 Form C)
Delay Time:
7 Sec ~ 600 Sec
Contact Rating @ Voltage:
10A @ 120/240VAC
Voltage - Supply:
120VAC
Termination Style:
Plug In, 8 Pin (Octal)