Littelfuse Inc. TRB120A2Y30
Part No.:
TRB120A2Y30
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
TRB120A2Y30.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY 30SEC 10A 120V
Shipping
TRB120A2Y30 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
TRB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Socketable
Relay Type:
Mechanical Relay
Function:
On-Delay
Circuit:
SPDT (1 Form C)
Delay Time:
1 Sec ~ 30 Sec
Contact Rating @ Voltage:
10A @ 120/240VAC
Voltage - Supply:
120VAC
Termination Style:
Plug In, 8 Pin (Octal)