Texas Instruments TPS799285YZUT
Part No.:
TPS799285YZUT
Package:
5-UFBGA, DSBGA
Datasheet:
TPS799285YZUT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.85V 200MA 5DSBGA
Shipping
TPS799285YZUT Specifications
Package/Case:
5-UFBGA, DSBGA
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.18V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
60 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C