Texas Instruments TPS799125YZUR
Part No.:
TPS799125YZUR
Package:
5-UFBGA, DSBGA
Datasheet:
TPS799125YZUR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.25V 200MA 5DSBGA
Shipping
TPS799125YZUR Specifications
Package/Case:
5-UFBGA, DSBGA
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.25V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.18V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
60 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C