Texas Instruments TPS730285DBVR
Part No.:
TPS730285DBVR
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
TPS730285DBVR.pdf
Description:
IC REG LIN 2.85V 200MA SOT23-5
Shipping
TPS730285DBVR Specifications
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.21V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
250 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
68dB (100Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C