Texas Instruments TPS7250QPW
Part No.:
TPS7250QPW
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
TPS7250QPW.pdf
Description:
IC REG LINEAR 5V 250MA 8TSSOP
Shipping
TPS7250QPW Specifications
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.1V @ 250mA
Current - Output:
250mA
Current - Quiescent (Iq):
225 µA
Current - Supply (Max):
325 µA
PSRR:
60dB ~ 50dB (120Hz)
Control Features:
Enable, Power Good
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C