Texas Instruments TPS71926-15DRVR
Part No.:
TPS71926-15DRVR
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
TPS71926-15DRVR.pdf
Description:
IC REG LIN 2.6V/1.5V 200MA 6WSON
Shipping
TPS71926-15DRVR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
6-WDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
2
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.6V, 1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
160 µA
Current - Supply (Max):
250 µA
PSRR:
63dB ~ 44dB (100Hz ~ 1MHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C