MEAN WELL USA Inc. TN-1500-112F
Part No.:
TN-1500-112F
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
DC to AC (Power) Inverters
Package:
Datasheet:
TN-1500-112F.pdf
Description:
INVERTER 1500W 12VDC 110VAC
Shipping
TN-1500-112F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
TN-1500
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Inverter
Voltage - Output:
100VAC, 110VAC, 115VAC, 120VAC
Voltage - Input:
24VDC
AC Outlets:
2
Connector - AC Output:
None (Hardwire)
Connector - Voltage Input:
Terminals
Power - Output Continuous:
1500 W
Power - Output Surge:
3000 W
Remote Capability:
Yes
Region Utilized:
International
Size:
16.54" L x 8.66" W x 3.46" H (420.0mm x 220.0mm x 88.0mm)