Nidec Components Corporation TM-7EW201
Part No.:
TM-7EW201
Manufacturer:
Nidec Components Corporation
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
TM-7EW201.pdf
Description:
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN TOP
Shipping
TM-7EW201 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nidec Components Corporation
Series:
TM-7
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
200 Ohms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
3.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Round - 0.283" Dia (7.20mm)