Texas Instruments TL-SCSI285KC
Part No.:
TL-SCSI285KC
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-220-3
Datasheet:
TL-SCSI285KC.pdf
Description:
IC REG LIN 2.85V 620MA TO220-3
Shipping
TL-SCSI285KC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.8V @ 620mA
Current - Output:
620mA
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
PSRR:
62dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C