Infineon Technologies TLE72792GV33XUMA1
Part No.:
TLE72792GV33XUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
TLE72792GV33XUMA1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 180MA DSO14
Shipping
TLE72792GV33XUMA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
OPTIREG™
Package/Case:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
45V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 180mA
Current - Output:
180mA
Current - Quiescent (Iq):
36 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
60dB (100Hz)
Control Features:
Enable, Reset
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C