Infineon Technologies TLE4299GV33
Part No.:
TLE4299GV33
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
TLE4299GV33.pdf
Description:
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
Shipping
TLE4299GV33 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
45V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
105 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
66dB (100Hz)
Control Features:
Reset
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)