Infineon Technologies TLE42662GSV33HTMA1
Part No.:
TLE42662GSV33HTMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
TLE42662GSV33HTMA1.pdf
Description:
IC REG LINEAR VOLTAGE REG
Shipping
TLE42662GSV33HTMA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
TO-261-4, TO-261AA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
45V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.1V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
70 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
68dB (100Hz)
Control Features:
Inhibit
Protection Features:
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)