Texas Instruments TL751L12QD
Part No.:
TL751L12QD
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
TL751L12QD.pdf
Description:
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
Shipping
TL751L12QD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
26V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
PSRR:
65dB (120Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C