Texas Instruments TL750L12CP
Part No.:
TL750L12CP
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
Datasheet:
TL750L12CP.pdf
Description:
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
Shipping
TL750L12CP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
26V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
2 mA
Current - Supply (Max):
12 mA
PSRR:
65dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C