Bourns Inc. TISP4290L3AJR-S
Part No.:
TISP4290L3AJR-S
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Thyristors
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
TISP4290L3AJR-S.pdf
Description:
THYRISTOR 230V 100A DO-214AC
Shipping
TISP4290L3AJR-S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Breakover:
290V
Voltage - Off State:
230V
Voltage - On State:
Current - Peak Pulse (8/20µs):
100 A
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
30 A
Current - Hold (Ih):
600 mA
Number of Elements:
1
Capacitance:
17pF