Bourns Inc. TISP2290-S
Part No.:
TISP2290-S
Package:
TO-220-3
Datasheet:
TISP2290-S.pdf
Description:
THYRISTOR 200V 150A TO-220-3
Shipping
TISP2290-S Specifications
Package/Case:
TO-220-3
Product Status:
Active
Voltage - Breakover:
290V
Voltage - Off State:
200V
Voltage - On State:
3 V
Current - Peak Pulse (8/20µs):
150 A
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
50 A
Current - Hold (Ih):
150 mA
Capacitance:
200pF