Wakefield-Vette TEMA-AA-50-12
Part No.:
TEMA-AA-50-12
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Category:
Thermoelectric, Peltier Assemblies
Package:
Datasheet:
TEMA-AA-50-12.pdf
Description:
THERMOELECT ASSY AIR-AIR 50W
Shipping
TEMA-AA-50-12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Series:
TEMA
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Heat Transfer Type:
Air to Air
Power - Cooling:
50 W
Current:
8 A
Voltage:
12 V
Fan Location:
Cold Side / Warm Side
Power - Input:
95 W
Operating Temperature:
-20°C ~ 60°C
Weight:
4.0 lbs (1.8 kg)
Dimensions - Overall:
160mm L x 122.4mm W x 147mm H