Wakefield-Vette TEC-40-36-127
Part No.:
TEC-40-36-127
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Category:
Thermoelectric, Peltier Modules
Package:
Datasheet:
TEC-40-36-127.pdf
Description:
PELTIER TEC 40X40X3.8MM 6.0A
Shipping
TEC-40-36-127 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Series:
TEC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Size / Dimension:
Square - 40.00mm L x 40.00mm W
Qmax @ Th:
51.4W @ 27°C
Delta Tmax @ Th:
68°C @ 27°C
Height:
3.60mm
Number of Stages:
1
Current - Max:
6 A
Voltage - Max:
15.4 V
Resistance:
2.17 Ohms
Operating Temperature:
90°C