Wakefield-Vette TEC-30-39-71
Part No.:
TEC-30-39-71
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Category:
Thermoelectric, Peltier Modules
Package:
Datasheet:
TEC-30-39-71.pdf
Description:
PELTIER TEC 30X30X4.7MM 3.9A
Shipping
TEC-30-39-71 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Series:
TEC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Size / Dimension:
Square - 30.00mm L x 30.00mm W
Qmax @ Th:
18.7W @ 27°C
Delta Tmax @ Th:
68°C @ 27°C
Height:
3.91mm
Number of Stages:
1
Current - Max:
3.9 A
Voltage - Max:
8.6 V
Resistance:
4.13 Ohms
Operating Temperature:
90°C