ATC-Diversified Electronics TDT-24-AKA-010
Part No.:
TDT-24-AKA-010
Manufacturer:
ATC-Diversified Electronics
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
TDT-24-AKA-010.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY 10SEC 10A 250V
Shipping
TDT-24-AKA-010 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ATC-Diversified Electronics
Series:
TDT
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Socketable
Relay Type:
Mechanical Relay
Function:
Off-Delay
Circuit:
DPDT (2 Form C)
Delay Time:
0.1 Sec ~ 10 Sec
Contact Rating @ Voltage:
10A @ 250VAC/24VDC
Voltage - Supply:
24VAC/DC
Termination Style:
Plug In, 8 Pin (Octal)