Littelfuse Inc. TDS230AL
Part No.:
TDS230AL
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
TDS230AL.pdf
Description:
RELAY TIME DEL 1023SEC 10A 120V
Shipping
TDS230AL Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
TDS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Socketable
Relay Type:
Mechanical Relay
Function:
One Shot
Circuit:
SPDT (1 Form C)
Delay Time:
1 Sec ~ 1023 Sec
Contact Rating @ Voltage:
10A @ 120/240VAC
Voltage - Supply:
230VAC
Termination Style:
Plug In, 8 Pin (Octal)