Littelfuse Inc. TDML12DL
Part No.:
TDML12DL
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
TDML12DL.pdf
Description:
RELAY TIME DEL 102.3SEC 10A 120V
Shipping
TDML12DL Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
TDML
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Socketable
Relay Type:
Mechanical Relay
Function:
On-Delay
Circuit:
DPDT (2 Form C)
Delay Time:
0.1 Sec ~ 102.3 Sec
Contact Rating @ Voltage:
10A @ 120/240VAC
Voltage - Supply:
12VDC
Termination Style:
Plug In, 8 Pin (Octal)